על בית הספר

דף הבית » ביה"ס » על בית הספר

על בית הספר

בית הספר השש שנתי בכפר הירוק פועל כחממה של מצויינות לימודית וחינוכית והוא נחשב כיום לבית הספר הגדול והמוביל בישראל לתלמידים מחוננים ומצטיינים. רמת הלימודים בבית הספר גבוהה מאוד והוא הצמיח ומצמיח מדענים, רופאים, מהנדסים, אנשי תקשורת, אמנים ואנשי רוח.את ביה"ס השש שנתי מנהלת הגב' נעמי אליישיב.בשנים האחרונות נערך בכפר הירוק ניסוי פדגוגי בתחום המנהיגות הסביבתית אשר לווה ע"י גף ניסויים ויזמות במשרד החינוך. במשך חמש שנים פעל הכפר הירוק ככפר נוער ניסויי והחל משנה"ל תשע"א הפך הכפר הירוק למרכז הפצה בינלאומי בתחום פיתוח המנהיגות הסביבתית.כיום מתחנכים בכפר הירוק כ-2000 תלמידים, חלקם תלמידי פנימייה וחלקם תלמידי חוץ וכולם לומדים יחד בביה"ס.לביה"ס שתי חטיבות, חטיבת הנעורים לתלמידי כיתות ז'-ט' והחטיבה הבוגרת לתלמידי כיתות י' עד י"ב. שתי החטיבות לומדות במתחם עצמאי וצוות ניהולי ואדמיניסטרטיבי משלהן. יחד עם זאת, מורי ביה"ס מלמדים ברצף שש שנתי.

 

חטיבת הנעורים 

את חטיבת הנעורים מנהלת הגב' דפנה מנור.תכנית הלימודים בכיתות ז' עד ט' מבוססת על תכנית הליבה המחייבת של משרד החינוך, תכנית הליבה במנהיגות וסביבה הייחודית לכפר הירוק,  ותכנית ההתמחות על פי מסלול הבחירה של התלמיד.תכנית הליבה הייחודית במנהיגות סביבתית פותחה במסגרת הניסוי בכפר הירוק והיא כוללת לימודי תיאוריה ושטח, לימודי ביולוגיה וסביבה וסדנאות במנהיגות. נוסף על כך, כל תלמיד בוחר במסגרת שעורי הבחירה ממגוון נושאים בתחום הרוח, החברה, האומנות והספורט. חינוך לעבודה - החל מכיתה ט' בוחר כל תלמיד ענף חקלאי או ענף בתחום השירות בו הוא מחוייב לעבוד במהלך השנה במסגרת מערכת השעות. העבודה בכפר הירוק הינה חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים ומהתכנית החינוכית הייחודית למקום.

 

מסלולי ההתמחות בחטיבת הנעורים

מופ"ת  - לימודים מוגברים במתמטיקה, בפיסיקה ובמדעי המחשב והרובוטיקה.

התמחות ברפואה - לימודים מוגברים במקצועות המתמטיקה, הפיסיקה, הכימיה והביולוגיה תוך שילוב לימודי העשרה ברפואת אדם.

התמחות במנהיגות סביבתית -  במסלול זה מושם דגש רב על פיתוח מיומנויות מנהיגות ויזמות חברתית, על לימודי סביבה, סיורים ואקטיביזם בשטח ופרויקטים חברתיים. כמו כן, במסגרת הלימודים במסלול, מועשרים התלמידים בלימודי אומנות, מוסיקה, תיאטרון וטלויזיה וקולנוע.

התמחות במוסיקה קלאסית -  מסלול לימודים ייחודי עבור תלמידים העוסקים במוסיקה קלאסית. במסגרת הלימודים במסלול זה, מרחיבים התלמידים את ידיעותיהם בתחום התיאוריה הקלאסית ומשתלבים בהרכבים כליים, תזמורת סימפונית ומקהלה.

התמחות במנהיגות כלכלית-חברתית – מסלול לימודים ייחודי המשלב תכנים ופעילות מתחום המנהיגות עם לימודי כלכלה וחברה. התלמידים נחשפים למושגים אשר לעיתים נראים מורכבים ומסובכים ולומדים להכיר את הפשטות וההיגיון הגלומים בהם באמצעות התנסויות בסדנאות חווייתיות. בשלב זה עושים התלמידים את צעדיהם הראשונים בעולם העסקים, ומיישמים מגוון כלים מעשיים. מקימים חברה וירטואלית, לומדים לקבל החלטות בצוות, לאסוף נתונים, מכירים שווקים, מפתחים מוצר ולומדים כיצד לשווק את רעיון המיזם.

כיתת מחוננים – כיתה זו מיועדת לתלמידים אשר אותרו בעבר כתלמידים מחוננים ואשר עברו בהצלחה את בחינות המיון של מכון קרני. תלמידי המסלול לומדים בכיתה עם תלמידים בעלי תחומי עניין משותפים, מעשירים את ידיעותיהם בתחומים שונים ומגוונים על פי צרכי הכיתה, נחשפים לתכנים בתחומי המדע והרוח ונהנים מלמידה ברמה גבוהה מאוד.

התמחות בשחמט - מסלול לתלמידים המעוניינים לשלב לימודים ברמה גבוהה לצד פיתוח כישוריהם בתחום השחמט. לרשות התלמידים צוות מורים ברמת אומן ורב אומן ומתקנים חדישים. התלמידים משתלבים בנבחרת השחמט של הכפר הירוק אשר ממוקמות היום במקום הראשון בישראל. הלימודים בתנאי חוץ או פנימייה ומלווים על ידי צוות חינוכי חם, מקצועי ותומך.

עתודה מדעית טכנולוגיה (עמ"ט) בהתמחות חלל ותעופה - לימודים מוגברים במתמטיקה, פיסיקה, מדעי המחשב והעשרות בהנדסת חלל ותעופה.

מסלול מנהיגות בינלאומית-דיפלומטיה - המסלול מציע לתלמידים חשיבה לעולם הגלובלי בו אנו חיים ומעניק להם בסיס, הבנה וידע לטובת פיתוחם כמנהיגים בזירה הבינלאומית. תלמיד היוצא ממסלול מנהיגות בינלאומית הוא איש העולם הגדול, דובר שפות ומבין היטב את האחר ואת השפעות הגלובליזציה על חיינו. המסלול מיועד לתלמידים בעלי יכולת לימודית גבוהה, בעלי מיומנויות חברתיות טובות וכישרון לרכישת שפות. המסלול מומלץ לתלמידם הסקרנים בנוגע לתהליכים גלובליים ובעלי מוטיבציה לרכוש מיומנויות להכרת תרבויות שונות.

 

החטיבה הבוגרת

את החטיבה הבוגרת מנהלת גב' עירית יצחק. תלמידי השכבה הבוגרת ממשיכים בדרך כלל ללמוד עם בני כיתתם מחטיבת הנעורים, בהתאם למסלול שבחרו. מסלול מופת ומסלול קדם רפואה הם מסלולים שש שנתיים בהם נקבעות מגמות ההתמחות של התלמידים כבר בחטיבת הנעורים. לתלמידי המסלולים האחרים ישנה אפשרות לבחור בכיתה י' מבין מגוון מגמות ההתמחות של בית הספר על פי האשכולות. תכנית הלימודים בכיתה י'-י"ב כוללת את לימודי הליבה שמהווים את מקצועות החובה לבגרות ואת מקצועות ההרחבה של המגמה. בנוסף, ממשיכות תכניות ההעשרה הייחודיות למסלולים השונים.